Skip to main content

Golden TidePeabody Golden Tide Baseball

Region 7A, District 14A

Teams: Peabody, Halls, Humboldt, JCM, Lake County, Middleton

Head Coach: Jake Ramsey             Assistant: Paul Hudson

 

 

Peabody High School Golden Tide Baseball 2023 Schedule
Month Date Day Opponent Time Location Result Record
Feb  24 Friday  Scrimmage: Obion County  4:30 Troy N/A N/A
Feb  27 Monday  Scrimmage: TCA 4:30 TCA N/A N/A
March  3 Tuesday  Scrimmage: Crockett County 4:00 Peabody  N/A N/A
March  8 Thursday  Scrimmage: Milan 4:00 Peabody  N/A N/A
Regular Season
March  13 Monday  TCA  7:00 Peabody     
March  14 Tuesday  Huntingdon  4:30 Peabody     
March  15 Wednesday  Westview  4:30 Peabody     
March  16 Thursday  Waverly  5:00 Peabody     
March  17 Friday  Gibson County  JV- 4:00 Peabody     
March  17 Friday  Camden  7:00 Gibson County HS    
March  18 Saturday  West Carroll  1:00 Peabody     
March  20 Monday  Fulton County, KY 5:30 Peabody     
March  21 Tuesday  Huntingdon  JV: 4:30/V: 6:30 Huntingdon     
March  22 Wednesday Ripley JV: 4:30/V: 6:30 Peabody     
March  24 Friday  Dresden  JV: 4:30/V: 6:30 Dresden     
March  27 Monday  Lake County* JV: 4:30/V: 6:30 Peabody     
March  28 Tuesday  Lake County* JV: 4:30/V: 6:30 Tiptonville     
Final Flight Tournament in Union City, TN
March  29 Wednesday Ballard Memorial, KY V: 6:45 Union City     
March  31 Friday  Westview V: 4:30 Union City     
Regular Season
April  5 Wednesday Adamsville 5:30 Bethel University     
April  6 Thursday  Bradford  JV: 4:00/V: 6:00 Bradford    
April  7 Friday  Gibson County  JV: 4:30/V: 6:30 Dyer     
April  8 Saturday  Gordonsville  V DH: 1:00, 3:00  Gordonsville     
April  10 Monday  Humboldt*  V: 4:00 Humboldt     
April  10 Monday  Humboldt*  V: 6:00 Humboldt     
April  11 Tuesday  Milan  JV: 4:30/V: 6:30  Milan     
April  13 Thursday  McKenzie V: 5:00 McKenzie    
April  17 Monday  Middleton* JV: 4:30/V: 6:30 Middleton     
April  18 Tuesday  Middleton* JV: 4:30/V: 6:30 Peabody     
April  19 Wednesday Dresden JV: 4:30/JV: 6:30 Peabody
April  20 Thursday  Bradford  JV: 2:00/V: 4:00 Peabody    
April 21 Friday Union City JV: 4:30 Union City
April  21 Friday  Gallatin  V: 6:30 Union City     
April  24 Monday  Halls* JV: 4:30/V: 6:30 Halls     
April  25 Tuesday  Halls* JV: 4:30/V: 6:30 Peabody     
April  26 Wednesday  Obion County  JV: 4:30/V: 6:30 Peabody     
April  27 Thursday  Fulton County, KY V: 5:30 Fulton County    
April  28 Friday  Gibson County  JV: 4:00/V: 6:00 Peabody     
May  1 Monday  USJ JV: 4:30/V: 6:30 USJ    
May  4 TU-SAT District 14A Tournament  May 4-9 Peabody HS    

*= District Game

2022 Baseball: Region 7A Champs

Seated: Brock Coleman, Jerry Donald, Will Raines, Brandon Halbrook, Ross Elliott, Devin Bonds, Eli Lewis, Paeton Denton Kneeling: Dean Jacobs, Zay Skinner, Logan White, Eli Girard, Brad Johnson, Yaniel Rivera, Orlandis Ivory, London Burkett, Brady Barton Standing: Coach Derek Hinson, Coach Adrian Torres, Allen Torres, Landon Yarbrough, David Whitten, Gunner Haney, Owen Lee, Garrett Webber, Sid Hammonds, Jett McAlister, Coach Jake Ramsey

Baseball Team
1- Garrett Webber (Senior)
1- Garrett Webber (Senior)
2- Sid Hammonds (Senior)
2- Sid Hammonds (Senior)
3- Will Raines (Senior)
3- Will Raines (Senior)
4- Gunner Haney (Senior)
4- Gunner Haney (Senior)
5- Brady Barton (Junior)
5- Brady Barton (Junior)
6- Eli Lewis (Sophomore)
6- Eli Lewis (Sophomore)
7- Logan White (Junior)
7- Logan White (Junior)
8- Kobe Scott (Freshman)
8- Kobe Scott (Freshman)
9- Brad Johnson (Junior)
9- Brad Johnson (Junior)
10- Jonah Smith (Freshman)
10- Jonah Smith (Freshman)
11- Owen Lee (Senior)
11- Owen Lee (Senior)
12- Yaniel Rivera (Senior)
12- Yaniel Rivera (Senior)
13- Banks McDaniel (Freshman)
13- Banks McDaniel (Freshman)
14- Paeton Denton (Sophomore)
14- Paeton Denton (Sophomore)
15- Zay Skinner (Sophomore)
15- Zay Skinner (Sophomore)
16- Ross Elliott (Sophomore)
16- Ross Elliott (Sophomore)
17- Devin Bonds (Sophomore)
17- Devin Bonds (Sophomore)
18- Brody Reuter (Freshman)
18- Brody Reuter (Freshman)
19- Aidan Raines (Freshman)
19- Aidan Raines (Freshman)
20- Jerry Donald (Sophomore)
20- Jerry Donald (Sophomore)
21- Alan Torres (Junior)
21- Alan Torres (Junior)
22- Aiden Poore (Freshman)
22- Aiden Poore (Freshman)
23- Brandon Halbrook (Sophomore)
23- Brandon Halbrook (Sophomore)
24- David Whitten (Senior)
24- David Whitten (Senior)
25- Brock Coleman (Sophomore)
25- Brock Coleman (Sophomore)
26- Barrix Dawson (Freshman)
26- Barrix Dawson (Freshman)
27- Jett McAlister (Senior)
27- Jett McAlister (Senior)
28- Chandler Milan (Freshman)
28- Chandler Milan (Freshman)
Head Coach- Jake Ramsey
Head Coach- Jake Ramsey
Asst. Coach- Paul Hudson
Asst. Coach- Paul Hudson